Jak zrobić rozetę?

Czym jest rozeta?

Rozeta, zwana też czasami kotylionem to element ozdoby, który przez wieki przestał być jedynie elementem dedykowanym tylko i wy łącznie wydarzeniom patriotycznym. Dzisiaj to wykorzystywany powszechnie gadżet. Nazwa tej przepięknej i niezwykle prostej w konstrukcji ozdoby pochodzi od francuskiego ”rosette”, tłumaczonej jako ”mała róża” lub ”różyczka”. Nazewnictwo wywodzi się rzecz jasna od skojarzenia jakoby rozetka przypięta do marynarki, imitowała właśnie szlachetny kwiat; a to za sprawą charakterystycznie pofałdowanej wstążeczki czy kawałka papieru.

Nie można odmówić rozetkom bezustannej obecności na wiecach czy w trakcie wyborów, zwłaszcza jeżeli występują w kolorach białym i czerwonym. Warto jednak zauważyć, iż niejednokrotnie kolorowe ich wersje wypierają medal czy dyplom na wystawach psów dumnie prezentując się na piersi pupila, czy też wypełniają pozbawione wyrazu przestrzenie. Wymagające udekorowania w określonej barwie lub guście.

 

Skąd się wzięły rozety?

Rozety do dziś spotkać można na mundurach wśród mnóstwa odznaczeń i orderów, których swoistym dowodem są kolekcje dumnie prezentowane przez właścicieli. Pierwotnie podkreślano w ten sposób wysoką rangę wszelkich Krzyży Oficerskich i Orderów za Zasługi, dodając im animuszu i sprawiając, że przyciągały wzrok gapiów, stawiając osobę odznaczoną wysoko na piedestale chwały.

Pierwotnie szyte z miękkiego materiału, dziś spotkać je można także w wersji papierowej czy z bibuły. Ich wykonanie naprawdę nie jest skomplikowane, a więc własnoręcznie zrobioną rozetą pochwalić się mogą osoby, które nie postrzegają siebie za specjalnie techniczne oraz dzieci, dla których praca tego typu stanowić będzie niemałą atrakcję.

 

Rozetka w dwóch odsłonach

Aby wykonać taką przepiękną rozetkę naprawdę nie potrzeba ani dużo sprzętu, ani tym bardziej wielkiej filozofii. Zaleca się, by swoje zdolności ćwiczyć przy pomocy papieru, zaś wersji ze wstążki, która jest delikatnie trudniejsza, spróbować w późniejszym czasie. Zacznijmy wobec tego od rozetki papierowej. Potrzebne będą trzy kawałki papieru, koniecznie kwadratowe. Należy złożyć je w harmonijki, a kolejno zagiąć w połowie. Powstałe wachlarze należy między sobą połączyć, zrobić dziurkę i doprawić sznureczek lub z tyłu rozetki dokleić agrafkę, lub inny zaczep. Otrzymaną rozetkę można ozdobić kolejną, nieco mniejszą warstwą ”wachlarza” lub kwiatami czy kokardami.

Bardziej stylowo bez wątpienia prezentuje się jednak rozetka wykonana z tasiemki. Należy wybrać odpowiedniej szerokości wstążeczkę lub wstążeczki (jeżeli rozetka ma być wielokolorowa) oraz nici w tych samych kolorach. Kolejnym krokiem jest marszczenie i równoczesne zszywanie wstążki w taki sposób, by powstał okrąg. Kolejno należy skleić zmarszczone wstążki ze sobą, w czym pomóc mogą także uprzednio przygotowane papierowe kółeczka, które po sklejeniu pozostaną niewidoczne. Pozostaje jedynie umieścić agrafkę w tylnej części rozetki.

 

Alternatywa dla zajętych rąk

Choć jak widać, nie wymaga specjalnego geniuszu nauczenie się krok po kroku instrukcji wykonania rozety, to jednak własnoręczna produkcja większej ich ilości może okazać się kłopotliwa. Szkolny apel, święto miasta czy uroczyste przyjęcie są okazjami ku temu, by pierś przyozdobić oryginalną ozdobą. Nie mniej jednak na tego typu imprezach pojawia się na ogół tłum i każdy pragnie zostać uhonorowany rozetką.

W sytuacji, gdy tak zwane moce przerobowe słabną, warto zamówić gotowy produkt z naszej oferty – https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/kotyliony-i-kokardy/rozety-na-zamowienie/ i tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze. Ten lifehack naprawdę ułatwia życie, gdyż pozwala na zamówienie produktu w wielu rozmiarach, kolorach i to przy naprawdę krótkim czasie realizacji.

Udostępnij ten post