Narodowy Dzień Powstań Śląskich
Czym tak naprawdę jest Narodowy Dzień Powstań Śląskich? Zapewne wielu z was słyszało, że nie tak dawno temu ustanowiono w Polsce nowe święto, czyli wspomniany wcześniej narodowy Dzień Powstań Śląskich, jednak nie każdy do końca wie, dlaczego akurat ta data. Dlatego też postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, dlaczego akurat w tym dniu ustanowiono to święto, oraz z czym tak naprawdę się to wiąże.
Co wydarzyło się 20 czerwca 1922 roku?
Data ta wiąże się bezpośrednio z trzecim powstaniem śląskim oraz plebiscytami, w wyniku których 1/4 spornego z Niemcami terytorium przypadła Polsce. Wielu z was zapewne w tym momencie zadaje sobie pytanie – ale przecież III powstanie śląskie odbyło się w 1921 roku- owszem, ale należy pamiętać, że tego typu działania nie dzieją się z dnia na dzień, i Liga Narodów, która zarządzała spornym terenem, potrzebowała czasu, aby móc podjąć decyzję. Data ta jest symboliczna, gdyż tego dnia na teren przyznany Polsce, wkroczyło wojsko polskie, pod dowództwem generałów Stanisława Szeptyckiego, oraz Kazimierza Horoszkiewicza. Można więc śmiało powiedzieć, że po latach zaborów, oraz różnego rodzaju ucisków ze strony Niemiec, ziemie te na powrót stały się spójną częścią odradzającego się Państwa Polskiego.
Upamiętnienie
Jeżeli chodzi o upamiętnienie tego dnia, to jest to niewątpliwie zasługa Sejmiku Województwa Śląskiego, oraz Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, który złożył w Sejmie projekt ustawy, która została przyjęta jednogłośnie zarówno przez Sejm, jak i również Senat. Tym sposobem dnia 10 czerwca 2022 roku weszła w życie ustawa z dnia 12 maja 2022 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Co ważne, święto to nie jest dniem wolnym od pracy, jednakże umożliwia ono odbywanie się różnego rodzaju uroczystości publicznych. Ponadto w tym dniu ma również swoje święto 13 Śląska brygada wojsk obrony terytorialnej, której patronem jest Tadeusz Puszczyński pseudonim „Konrad Wawelberg”, człowiek, który w czasie trzeciego powstania śląskiego, wraz ze swoją grupą dywersyjną „Wawelberg” przeprowadził akcję wysadzania mostów oraz linii kolejowych, dzięki czemu siły niemieckie nie mogły dostarczyć na front posiłków między innymi z rejonu Wrocławia. Akcja ta w dużej mierze przyczyniła się do sukcesu całego powstania. W skład 13 Śląskiej brygady wojsk obrony terytorialnej wchodzą:
-131 batalion lekkiej piechoty w Gliwicach
-133 batalion lekkiej piechoty w Cieszynie
-171 batalion lekkiej piechoty w brzegu
-kompanie dowodzenia oraz logistyczna w Bytomiu
W jaki ciekawy sposób można uczcić to święto?
Doskonałym pomysłem w tym wypadku może okazać się na przykład wywieszenie polskiej flagi. Bardzo popularne są też biało-czerwone kotyliony, które można doczepić na przykład do ubrania. Co, jednak jeżeli takich nie posiadamy, czy jesteśmy skazani na ich samodzielne wykonanie? Oczywiście nie – bez problemu można je kupić, na przykład w na okolicznosciowe.com.pl. Oprócz tego bez problemu dostaniecie tam również flagi, które posłużą wam na lata.
Podsumowanie
Narodowy Dzień Powstań Śląskich to doskonała okazja do uczenia oraz podkreślenia polskości Górnego Śląska, która niejednokrotnie jest podważana. Ponadto dzięki szeregowi imprez patriotyczno-historycznych organizowanych w tym dniu możemy poznać zarówno ówczesne realia, jak i również przyjrzeć się sprzętowi wojskowemu zarówno z epoki, jak i też z czasów współczesnych – jest to więc również ciekawa opcja do spędzenia wolnego czasu, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.