Flaga Ukrainy – historia, zakup, zasady ekspozycji

Flaga państwowa jest jednym z najważniejszych symboli w danym kraju. Pozwala na identyfikację narodowościową w różnych częściach świata. Zawiera w sobie symbol wszystkiego, co kojarzy się z historią, kulturą i obyczajami danego narodu. Dlatego powinna być odpowiednio eksponowana i traktowana z szacunkiem nie tylko na terenie danego państwa, ale również na arenie międzynarodowej.
Obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych flag jest flaga państwowa Ukrainy. Jaka jest jej geneza, co przedstawia? Jak ją zakupić i odpowiednio eksponować?

Co symbolizują barwy na ukraińskiej fladze?

Flaga Ukraińska to dwa poziome pasy: górny w kolorze niebieskim, dolny w żółtym. Powszechnie interpretuje się, że kolor żółty oznacza łany zbóż w słoneczny dzień, czyli dostatek i bogactwo pochodzące z plonów ziemi. Natomiast niebieski to błękit nieba kojarzony z pokojem.

Historia ukraińskiej flagi

Historycy uważają, że początki jej kolorystyki (żółty i niebieski) pochodzą ze średniowiecza, z czasów istnienia Księstwa Halicko-Wołyńskiego. Znajdowały się one w jego herbie (żółty lew na niebieskiej tarczy). Pod takim sztandarem walczył pułk ziemi lwowskiej w 1410 roku w Bitwie pod Grunwaldem. W połowie XVII wieku barwy te były używane przez chorągiew Wielkiego Księstwa Ruskiego. W XIX wieku te dwa kolory zostały przyjęte oficjalnie jako obowiązujące przez działaczy odrodzenia narodowego, jednak nie ustalono kolejności ich eksponowania. Po Pierwszej Wojnie Światowej, w 1918 roku, zatwierdzono obecny kształt flagi ukraińskiej. Po Drugiej Wojnie Światowej była zakazana w czasach sowieckich rządów, a złamanie zakazu groziło więzieniem. Istniała wówczas flaga Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej: górna część była czerwona z sierpem i młotem, a u dołu biegł węższy, niebieski pas.
Rok 1991 to uzyskanie niepodległości dla Ukrainy. Również ten rok był czasem przywrócenia oficjalnie dawnej wersji flagi, czyli poziomych żółto-niebieskich pasów.

Jak eksponować flagę?

Tak, jak każdą flagę państwową, taki i flagę Ukrainy powinno się eksponować w jej święta państwowe i międzynarodowe. Również w trakcie wydarzeń kulturalnych oraz sportowych z udziałem przedstawicieli ukraińskich oraz w miejscach, które mają związek z Ukrainą. Obecnie flaga Ukrainy jest w Polsce bardzo popularna i wywieszana jako symbol jedności i wsparcia dla walczących w wojnie o wolność.
Bez względu na okazję, wywieszana flaga powinna być czysta, wyprasowana oraz bez dziur i podarć. Kolory powinny być wyraźne, niewyblakłe. W razie potrzeby można zaopatrzyć się w potrzebną flagę Ukrainy na stronie internetowej okolicznosciowe.com.pl
Należy pamiętać, że celowe niszczenie flagi państwowej jest zabronione. Jeśli ulegnie ona przypadkowemu uszkodzeniu lub wyblaknie należy ją zutylizować z szacunkiem.

Udostępnij ten post