flaga polski

Nie tylko Dzień Flagi. Kiedy jeszcze można eksponować flagę narodową?

Jeszcze jakiś czas temu eksponowanie biało-czerwonych barw było ściśle związane z uczczeniem konkretnych świąt narodowych. W 2004 roku w życie weszły nowe przepisy, w których świetle przestały obowiązywać okolicznościowe ograniczenia. Nie tylko przypadający na 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świetną okazją do wywieszenia biało-czerwonego symbolu – flagę możemy eksponować również w inne święta narodowe. Co więcej, najnowsze przepisy uwzględniają możliwość jej całorocznego wywieszenia.

W które święta można wywieszać flagę narodową?

Na wyeksponowanie flagi narodowej można zdecydować się dzień przed jej świętem, czyli 1 maja. W tym dniu obchodzimy nie tylko Międzynarodowe Święto Pracy, ale także rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Flagę wywiesza się również z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, które zostało ustanowione na pamiątkę rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym samym miesiącu obchodzimy Dzień Europy (9 maja) – wówczas obok flagi Polski najczęściej jest wywieszania flaga Unii Europejskiej. Ekspozycja biało-czerwonego symbolu może mieć miejsce 9 sierpnia, kiedy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Sześć dni później przypada Święto Wojska Polskiego. Koniec sierpnia należy do Dnia Solidarności i Wolności, z którego okazji coraz częściej można natknąć się na wywieszone flagi. Ich ekspozycja jest charakterystyczna także dla 1 września, czyli Dnia Weterana. Kolejna ważna data to 27 września – Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Świętem bezsprzecznie kojarzonym z powiewającymi flagami jest oczywiście Narodowe Święto Niepodległości przypadające 11 listopada.

Żałoba narodowa – w jaki sposób wywiesić flagę?

Flagę narodową wywiesza się również w czasie żałoby narodowej, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. W tych szczególnych dniach nie może być ona standardowo wyeksponowana – opuszczamy ją do połowy masztu. W czasie żałoby flagę wywieszają przede wszystkim instytucje państwowe. Jest ona umieszczana na drzewcu, a jej górną część wieńczy czarny kir.

Kiedy jeszcze można wywiesić flagę narodową?

Eksponowanie flagi narodowej nie musi wiązać się z konkretnym świętem państwowym lub z żałobą narodową. W świetle obowiązujących przepisów każdy może wywiesić ją w dowolnym terminie, kierując się wyłącznie potrzebami prywatnymi. Dla przykładu jest to ciekawy sposób na poinformowanie sąsiadów o święcie rodzinnym. Coraz więcej Polaków decyduje się na wywieszenie flagi w czasie tych uroczystości. Wyeksponowanie biało-czerwonego symbolu jest także miłym gestem przy okazji wizyty gościa z zagranicy.

Na koniec warto podkreślić, że flagę narodową można eksponować przez cały rok – z tej możliwości korzystają nie tylko właściciele państwowych placówek i firm, ale także osoby prywatne. Ten znaczący gest to dla wielu osób najlepszy sposób na zaznaczenie swojej przynależności i miłości do kraju.

Udostępnij ten post