Opaska w barwach unii europejskiej

Opaska powstańcza a dzisiejsza opaska na ramię

Założona na ramieniu, materiałowa opaska miała dawniej zupełnie inne znaczenie niż na chwilę obecną. Choć jej zastosowanie od wieków nie uległo zmianie, jeszcze w trakcie trwania II wojny światowej, znaczyła ona coś więcej niż kawałek materiału. Oczywiście pełniła ona tę samą funkcję – pozwalała zidentyfikować członków danej grupy oraz odróżnić ich między sobą. Zupełnie tak jak dzisiejsze opaski na ramię. Jednak była ona również symbolem oddania i przywiązania do swojego kraju, rodziny oraz wiary. Co się zmieniło od tamtej pory?

Opaski powstańcze – symbol krwi przelanej za naszą wolność

To dziwne, jak rzadko na co dzień zastanawiamy się nad tym, jakby wyglądało teraz nasze życie, gdyby nie krew przelana przez powstańców walczących w obronie naszego kraju. Historia Polski jest równie krwawa, jak i okrutna względem tych, którzy nie bali się oddać za nią życia. Z momentem I rozbioru Polski, walka o wolność i niepodległość stała się chlebem powszednim ludzi wtedy żyjących. Prowadzona z ukrycia działalność partyzancka przyczyniła się do tego, że nawet członkowie najbliższej rodziny, nie wiedzieli o tym, kto do niej należy. Wszystko jednak wychodziło na jaw w momencie, gdy dochodziło do walki, a na ramionach powstańców pojawiały się opaski. To właśnie one stały się niezbitym dowodem niezłomności i bohaterstwa ludzi walczących w imię wolności.

Zastosowanie opasek w kontekście prowadzonego powstania zostało opisane po raz pierwszy przez Karola Bogumira Stolzmana w 1844 r. Ten były wojskowy, żyjący na emigracji opisał w swojej książce pod tytułem „Partyzantka, czyli wojna dla ludów powstających najwłaściwsza”, to, w jaki sposób żołnierze zaczęli oznaczać się poszczególnymi barwami. Co było tego powodem? W walkach przeciwko zaborcom brali udział ludzie różnego pochodzenia, zarówno chłopi, jak i ci z dobrych domów. Traciło to jednak znaczenie na polu walki – tam za szczególne zasługi sowicie nagradzano różnymi wyróżnieniami. Do takich należały m.in. opaski, których kolory świadczyły o randze, jaką się zdobyło.

Tak więc opaski w kolorze amarantu były zarezerwowane dla przywódców oddziałów. Porucznikom można było nosić te o szafirowym kolorze. Porucznicy mieli natomiast zaszczyt noszenie białych opasek. Znaczenie miało również to, na którym z ramion przewiązywano taki materiał. Wojskowych nagradzano opaskami zakładanymi na prawym ramieniu. Cywilów, którzy pełnili ważne funkcje administracyjno-wojskowe, nagradzano opaską na lewej ręce.

Opaska na ramię dziś

Niespokojny okres historii Polski to już historia, w związku z czy dziś możemy nacieszyć się normalnym i spokojnym życiem. W związku z tym ciężko spotkać kogoś, kto z dumą nosi na ramieniu taką opaskę. Jest jednak kilka wyjątków, a wśród nich znajdziemy, chociażby drużyny sportowe. Kolorowe opaski to świetny pomysł na to jak w widoczny dla wszystkich sposób oznaczyć osoby z dwóch, przeciwnych sobie drużyn. Bardzo często pojawiają się one również w strojach osób biorących udział w paradach, marszach i zgromadzeniach. Jak widać ten element garderoby, nie zmienił swojej funkcji. W dalszym ciągu służy on dyferencjacji. To, co się zmieniło to czasy, a wraz z nimi dawne ukryte znaczenie opasek.

Opaski na ramię w ofercie ASPOL: https://okolicznosciowe.com.pl/?s=opaska&post_type=product

Udostępnij ten post