flaga polski

Sklep patriotyczny online

Czy do obchodzenia świąt narodowych potrzebne są gadżety?

Tytułowe pytanie brzmi może podchwytliwie, gdyż przy obchodzeniu świąt patriotycznych najważniejsze jest oczywiście samo poczucie doniosłości danego wydarzenia, ale jednak mamy w zwyczaju wywieszać narodowe flagi, czy przypinać sobie do klap wstążki z barwami narodowymi.

Takie dodatkowe dostrojenie się do daty nie tylko nie jest niczym zdrożnym, lecz wręcz przeciwnie, ponieważ wyraźnie daje sygnał otoczeniu, czy nasz kraj jest dla nas ważny i czy obchodzenie świąt narodowych uważamy za istotne, czy też jedynie za mało znaczący, zazwyczaj wolny dzień od pracy.

Święta narodowe w Polsce i w wybranych krajach świata

Zwyczaj świętowania ważnych dla narodu dat nie wiąże się jedynie z naszym krajem, a święta państwowe u innych narodowości bywają obchodzone hucznie i z namaszczeniem. Kiedy warto przystroić się w barwy narodowe i w jakim kraju? Albo kiedy przystroić się we własne barwy narodowe na obczyźnie i skorzystać w tym celu z oferty patriotycznego sklepu online?

W Polsce

W naszym kraju najważniejszy i najhuczniej obchodzony w dniu 11 listopada jest Dzień Niepodległości. Nie jest to jednak jedyna data, kiedy można i wypada przystroić się w barwy narodowe. Ważnymi świętami są 1 i 3 maja. Oprócz tego jest wiele innych świąt, związanych z martyrologią narodu, kiedy również można przypiąć do klapy marynarki biało-czerwoną kokardkę, np. Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, obchodzony 1 sierpnia, a właściwie od chwili, gdy w całym kraju rozlega się wycie syren oznaczające godzinę “W”.

We Francji

Oprócz świąt kościelnych, we Francji ważne są trzy daty, z czego dwie pokrywają się z odświętnymi datami w Polsce. Jak my, Polacy, tak i Francuzi obchodzą 11 listopada Dzień Niepodległości, a 8 maja Dzień Zwycięstwa. Oprócz tego, ale najważniejszy dla Francuzów jest 14 lipca, obchodzony jako Święto Narodowe Francji, a nazywane również Dniem Bastylii. Święto to jest de facto obchodzone przez dni trzy i trwa od 13 do 15 lipca.

W Wielkiej Brytanii

Brytyjczycy jako Zjednoczone Królestwo obchodzą trzy święta państwowe: 8 maja, czyli Dzień Zwycięstwa, ale niezbyt hucznie oraz z paradą wojskową, oficjalne Urodziny Królowej w jednej z trzech pierwszych niedziel czerwca. Oprócz tego przystrajają się w czerwone maki w drugą niedzielę listopada w dniu pamięci poległych obydwu wojen światowych. Regionalnie w Irlandii Północnej obchodzi się patriotyczne święto Dnia Św. Patryka (17 marca) oraz Rocznicę Bitwy nad Boyne (12 lipca). Szkoci świętują 30 listopada Dzień Św. Andrzeja.

W Niemczech

Niemcy obchodzą święta państwowe w dniu 1 maja, jako Święto Pracy i nie wiążą tego z komunizmem oraz najważniejszy Dzień Zjednoczenia Niemiec, obchodzony 3 października.

W USA

Stany Zjednoczone to przede wszystkim 4 lipca, czyli Dzień Niepodległości, rozsławiony również przez kultowy już film z roku 1996, ale nie jest to jedyne państwowe święto w tym kraju. Przy tym Amerykanie są bodaj najbardziej skłonni do widocznego okazywania patriotyzmu ze wszystkich narodów świata, a co jest swoistym paradoksem, jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że USA jest przecież wielu narodowości zbiorem. Świąt określanych federalnymi jest w USA dziesięć, ale tylko jeszcze Dzień Weteranów ma stałą datę 11 listopada.

Obchody

Obchodzenie świąt narodowych w Polsce i na świecie wygląda podobnie. W celu podniesienia rangi uroczystości często w sklepie patriotycznym online kupowane są flagi, kotyliony i gadżety patriotyczne, których nie brakuje w czasie uroczystości.

Udostępnij ten post