szarfa w barwach unii europejskiej

Szarfy i opaski unijne oraz inne nowości w ofercie ASPOL

Szarfy i opaski unijne to gadżety, które pozwolą Ci się wyróżnić z tłumu, a przy okazji wyrazić swoją przynależność do grupy. Same wzory to jednak jeszcze nie wszystko. Liczy się również jakość ich wykonania. Odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz możliwe do prania w pralce – posłużą Ci na długie lata. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o szarfach i opaskach na rękę? Skąd wzięła się moda na nie?

Opaski na ramię – symbol walki o niepodległość

Tego rodzaju gadżety mają na celu ukazanie naszej przynależności do konkretnie określonej grupy. Nic więc dziwnego, że od setek lat, używano ich zwłaszcza w trakcie walk, które toczono przeciwko wrogiemu okupantowi. Mało kto z nas wie, że szarfy i opaski na rękę odgrywały bardzo ważną rolę w walkach narodowowyzwoleńczych. W wydanej w 1844 r. przez Karola Bogumira Stolzmana książce „Partyzantka czyli wojna dla ludów powstających najwłaściwsza” czytamy, że kolor danej szarfy, zależał od stopnia wojskowego wśród partyzantów. Jak to dokładniej wyglądało?

W XIX-wiecznych powstaniach przeciwko zaborcom walczyli nie tylko ci szlachetnie urodzeni, ale i plebejusze. Niezależnie jednak od pochodzenia każdy z nich mógł dowieźć swojej wartości na polu walki. Za każdy zaszczytny gest i akt oddania swojej ojczyźnie dostawali oni ważne dla wszystkich odznaczenia. Ważni dowódcy oddziałów otrzymywali opaski, które z dumą prezentowali na lewym ramieniu. Tak więc amarantowa szarfa była atrybutem przywódców oddziałów. Porucznicy nosili natomiast szarfy koloru szafirowego. Podporucznikom było natomiast dane nosić opaskę koloru białego. Przepaski na rękach pojawiały się też u innych walczących. Z tą różnicą, że w przeciwieństwie do przywódców wojskowych mogli je nosić na prawym ramieniu. Szarfy koloru białego ofiarowywano osobom piastującym funkcję feldwebela lub wachmistrza.

Wraz z biegiem czasu kolory ulegały zmianom. Już pod konie toczenia walk narodowowyzwoleńczych dowódcy batalionów otrzymali pozwolenie na używanie szarf dwukolorowych – biało-amarantowych. Dowódcy pułków mogli natomiast nosić szarfy trójkolorowe, w odcieniach bieli, amarantu i szafiru. Niektóre osoby, takie jak naczelnik siły zbrojnej wyróżniono pozwoleniem na używanie szarf trójkolorowych z pasem w kolorze srebra. Kolor ten był szczególnym rodzajem wyróżnienia.

Szarfy i opaski – do czego mogą się przydać dziś?

Okres toczenia walk o charakterze narodowościowo wyzwoleńczym na szczęście już dawno mamy za sobą. Nie oznacza to jednak, że szarfy i opaski na dobre wyszły z użycia. Bardzo często używa się ich w dalszym ciągu! Najczęściej spotykane są w momencie toczonych rozgrywek sportowych. Kolorowa opaska na rękę to bardzo dobry pomysł na to, by rozróżnić członków dwóch, stojących naprzeciw siebie drużyn. Zwłaszcza w przypadku, kiedy nie używają oni różnokolorowych strojów sportowych. Gdzie jeszcze? Szarfy, kokardki oraz kotyliony to nieodzowny element ubioru, ludzi biorących udział w marszach! Jeżeli szukasz więc inspiracji, zapoznaj się z ofertą ASPOL i znajdź idealną dla siebie szarfę lub opaskę – https://okolicznosciowe.com.pl/shop/?orderby=date&paged=1

Udostępnij ten post