100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Jan Paweł II, a właściwie Karol Józef Wojtyła – papież, święty, wzór do naśladowania dla milionów Polaków – urodził się 18 maja 1920 roku i już niedługo będzie miała miejsce okrągła, setna rocznica jego narodzin. Obchody tego święta już zostały zainaugurowane przez Ministra Kultury, Piotra Glińskiego. W związku z nadchodzącą rocznicą warto zainteresować się życiem i poglądami Jana Pawła II, zgłębić jego sylwetkę i skoncentrować na jego naukach.

Papież-Polak

Urodzony w Wadowicach, Karol Wojtyła początkowo kształcił się na studiach polonistycznych prowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński. W okresie studiów powstały pierwsze zbiory jego wierszy, wydane, gdy piastował już służbę papieską. Wojna sprawiła, że musiał przerwać studia, a gdy do nich wrócił, stało się to już w stanie kapłańskim. Stopień doktorski otrzymał broniąc dysertacji na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie. Podczas studiów, zamieszkując w Kolegium Belgijskim, poznał i zaprzyjaźnił się z duchownymi z innych krajów. Hasło jego posługi, kojarzone później z jego pontyfikatem – Totus Tuus, Cały Twój – przyjął jako biskup i kierował je do Matki Boskiej. Dobrowolnie i całkowicie poddał swoje życie, swoją wiarę i posługę Maryi, Matce Chrystusa. W 1978 roku, podczas drugiego konklawe po śmierci Jana Pawła I, w ósmym głosowaniu kardynałów został wybrany papieżem. Dla uhonorowania swojego poprzednika przyjął imiona Jan Paweł II i rozpoczął swój dwudziestosiedmioletni pontyfikat. W tym czasie odwiedził 129 krajów, beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483 błogosławionych. Za jego czasów chrześcijaństwo znacząco poprawiło swoje stosunki z pozostałymi wielkimi religiami świata. 13 maja 1981 roku, dokładnie sześćdziesiąt cztery lata po objawieniach w Fatimie, doszło do najpoważniejszego zamachu na życie papieża. Raniony kulą wystrzeloną przez tureckiego zamachowca Mehmeta Alego Ağcę, przez wiele dni dochodził do siebie. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku i do swoich ostatnich chwil pełnił posługę papieską. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, skutkując beatyfikacją w 2011 roku, a następnie kanonizacją w 2014 roku. Święty Karol Wojtyła jest patronem rodzin, Światowych Dni Młodzieży, Akcji Katolickiej w Polsce, województwa kujawsko-pomorskiego i ośmiu polskich miast.

Symbolika papieska

Podstawowym symbolem papieskim jest herb papieski, ozdobiony koroną, ze skrzyżowanymi dwoma kluczami przewiązanymi czerwoną wstęgą. Wraz ze zmianą papieża, zmienia się wypełnienie herbu. W herbie Jana Pawła II króluje krzyż, maryjne M oraz jego dewiza, Totus Tuus. Drugim symbolem jest papieska flaga, utrzymana w dwóch kolorach, białym i złotym. Barwa złota symbolizuje bogactwo, majestat i moc, a jednocześnie boskość, piękno i dobro. Biel jest symbolem czystości oraz szczerości. Ponadto, rozpoznawana na całym świecie jest chorągiew Watykanu, również biało-żółta.

https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/barwy-papieskie/

Obchody 100-lecia narodzin Jana Pawła II w Polsce

Obchody jubileuszu zostały już zainaugurowane w Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, w Świątyni Opatrzności Bożej. Ekspozycja ukazująca życie Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego na tle wydarzeń historycznych jest otwarta dla zwiedzających od 29 lutego. Ponadto, uroczyste obchody 100-lecia urodzin papieża odbędą się w Warszawie, gdzie od 18 maja będzie można podziwiać wystawę „Skarby Watykanu” przygotowaną przez Zamek Królewski i Muzeum Watykańskie. W Muzeum Literatury dostępna będzie wystawa „Karol Wojtyła. Poeta”, a w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert włoskich artystów pt. „Jan Paweł II Patron Europy”. Inny koncert odbędzie się 16 maja w Krakowie i będzie transmitowany w telewizji polskiej. Ponadto, z okazji jubileuszu Telewizja Polska przygotowuje film dokumentalny o międzynarodowym przesłaniu Papieża-Polaka.

Udostępnij ten post