Flagi państw w ofercie ASPOL

Wielu z nas zastanawia się nad tym, ile dokładnie jest państw na świecie? Uczeni w szkołach, że istnieje ich 195, od lat tkwimy w takim przekonaniu. Okazuje się jednak, że liczba ta, podana przez ONZ, wcale nie jest jedyną. Ile więc jest ich naprawdę? Niestety nie można udzielić na to dokładnej odpowiedzi. Różne źródła, podają zupełnie inne liczby. Z czego to może wynikać? Przede wszystkim z faktu, iż liczba ta zależy od definicji państwa, jaką obierzemy. Zależnie od tego, otrzymamy różne wyniki. Niezależnie od tego, jest przynajmniej jedna wspólna cecha, która łączy je wszystkie. Każde z państw musi posiadać swoją odrębną flagę.

Ile jest flag na całym świecie?

Odpowiedź na to pytanie uzyskamy tylko wtedy, gdy przyjrzymy się dokładniej kryterium podziału, wedle których wyodrębniono ilość państw. Zdaniem ONZ i wielu politologów istnieje ich 195. Jako definicję państwa rozumieją oni kraje, które posiadają nie tylko swoje terytorium, ale i suwerenny rząd. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z tych suwerennych państw posiadają niezależny rząd. Poza 193 krajami na liście ONZ, które spełniają te kryteria, znajdują się również 2 wyjątkowe miejsca – Watykan i Palestyna. Do grona państw Organizacja Narodów Zjednoczonych zalicza kraje członkowskie oraz dwa wcześniej wymienione, które określane są mianem tzw. państw-obserwatorów przy ONZ.
Okazuje się jednak, że państw na świecie istnieje więcej. Nie wszystkie z nich są jednak uznawane za niepodległe przez wszystkie z krajów członkowskich ONZ. Są to m.in. Tajwan, Sahara Zachodnia, Południowa Osetia Abchazja oraz położone w Europie – Północny Cypr i Kosowo. Tym samym daje nam to wynik aż 201 krajów, a każde z nich posługuje się własną flagą państwa.

195 flag państw czy może więcej?

To jednak jeszcze nie koniec. Niektóre źródła podają, iż suwerennych państw na całym świecie istnieje nawet 207! Nie są one jednak uznawane za niezależne, przez żadne z państw członkowskich ONZ. Trzy z nich o dziwo istnieją na mapie świata oraz posługują się własną flagą, od dziesiątek lat! Mowa o Górskim Karabachu, Naddniestrzu i Samolilandzie. Poza nimi istnieją również 2 kraje separatystyczne, których powstanie wiąże się z konfliktem w Donbasie. Są to Ługańska Republika Ludowa oraz Doniecka Republika Ludowa. O dziwo swoją flagę ma również istniejące na terenie Syrii – Państwo Islamskie.
Własną flagę posiadają również kraje, które są jedynie pozamorskimi posiadłościami państw członkowskich ONZ. Należą do nich m.in. Portoryko, Bermudy, Aruba oraz Wyspy Cooka. Mimo iż nie są suwerenne, posiadają one swoje flagi, w celu startowania w Igrzyskach Olimpijskich! Zdaniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego na całym świecie istnieje łącznie 206 narodów olimpijskich.

Flagi Państw — u nas znajdziesz wybrane flagi państw

Jako wiodący na rynku sklep z flagami i kotylionami w barwach polskich i nie tylko, zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty. Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo flagi wybranych państw w kategorii: https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/flagi/

Udostępnij ten post