flaga polska

Polska flaga

Polska flaga jest jednym z symboli narodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest prostokątnym płatem tkaniny w proporcji 5 do 8, na który składa się biały pas (góra flagi) oraz czerwony pas (dół flagi). Wariantem polskiej flagi jest również taka flaga, na której umieszczone zostaje godło Polski pośrodku białego pasa. Kolorami polskiej flagi są oczywiście kolor biały i czerwony, ułożone w dwóch równoległych i poziomych pasach tej samej szerokości.

Historia polskiej flagi

Barwą narodową Królestwa Polskiego był karmazyn, który miał symbolizować dostojeństwo, bogactwo i szlachetność. Cena uzyskania barwnika w tym kolorze była jednak bardzo droga i jedynie najzamożniejsza część społeczeństwa mogła sobie na niego pozwolić. Pierwsze flagi i sztandary, które reprezentowały Królestwo Polskie, były czerwonej barwy. Na czerwonym tle zaś znajdował się biały orzeł w koronie.

Rzeczypospolita Obojga Narodów miała już nieco inną flagę. Składały się na nią trzy pasy: dwa czerwone u dołu i u góry, i pas biały pośrodku nich. Na białym pasie umieszczano zazwyczaj czterodzielny Herb I RP. Dwa z jego pól przedstawiały Orła w koronie (symbol Korony), a dwa były wypełnione wizerunkiem Pogoni (herb Litwy). Tarcza sercowa była zaś miejscem na herb rodowy aktualnie panującego króla.

W okresie przed rozbiorami Polski panowała silna tradycja, w myśl której barwami narodowymi pozostawały trzy kolory: biel, karmazyn oraz granat. Karmazyn i granat były kolorami strojów żołnierzy kawalerii. Gdy rozbiory się dokonały, tradycja kolorystyczna nie zanikła, jednak w roku 1792 w dniu 3 maja uznano barwy białą i czerwoną za narodowe.

Gdy Polska odzyskała niepodległość, barwy (biały i czerwony) i kształt flagi zostały uchwalone 1 sierpnia 1919 przez Sejm Ustawodawczy. Dwa lata później odcień czerwieni doprecyzowano jako karmazynowy, natomiast w roku 1927 został on zmieniony na cynober. Ten sam kolor został użyty w definicji flagi w roku 1955.

Ostateczną formę i kolorystykę polska flaga przybrała w roku 1980, kiedy to ustawa z dnia 31 stycznia tego samego roku określiła jej definicję. Od tamtej pory flaga polska to jasno sprecyzowane kolory: biel i czerwień (niekarmazynowa ani cynobrowa).

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

20 lutego 2004 roku wprowadzono ustawę, która określała, że 2 maja będzie Dniem Flagi Rzeczypospolitej Ludowej. Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ 1 maja to dzień Święta Pracy, zaś 3 maja to dzień Święta Narodowego Trzeciego Maja. W tym samym dniu obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Warto również dodać, że 2 maja 1945 roku podczas zdobywania stolicy hitlerowskich Niemiec zawieszono flagę polską na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule), a także na Reichstagu.

Dzień 2 maja to często dzień manifestacji patriotycznych i innych wydarzeń związanych nie tylko z samą flagą. W tym dniu wiele osób nosi kokardę narodową. Zwyczaj ten został spopularyzowany przez Lecha Kaczyńskiego, a tradycja została utrzymana przez kolejnych prezydentów kraju.

Kotylion narodowy, flagi oraz kokardy, czyli słowo o tym, gdzie je kupować

Wiele sklepów ma w swojej ofercie takie przedmioty jak wcześniej wspomniane flagi narodowe czy kokardy. Ich szeroką ofertę znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym –  https://okolicznosciowe.com.pl/shop/. To w nim znaleźć można wszystkie niezbędne do przygotowania się na Dzień Flagi (i nie tylko) artykuły, a więc:

  • Kokardę Narodową;
  • Kotylion Narodowy (w wielu rozmiarach z przypinką z Godłem Narodowym);
  • Flagę Narodową w wielu rozmiarach.

Wszystkie produkty zostały wykonane z materiałów najwyższej jakości, a każdy patriota powinien rozważyć kupno jednego z artykułów oferowanych przez sklep.

Udostępnij ten post