Flagi Państwowe i Narodowe w Europie
Flaga to nieodłączny element, a właściwie symbol każdego kraju. Zazwyczaj flaga niesie za sobą pewną historię powstania, a odzwierciedlone na niej barwy i grafiki symbolizują ważne dla kraju sprawy.
Flaga Europy
Na naszym kontynencie bez wątpienia jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych flag. Proporcje tej flagi to 2:3. Co ciekawe, używana jest ona od ponad 60 lat! Ma ona wzorowe heraldyczne, symboliczne i geometryczne opisy. Pomysłodawcami projektu flagi Europy byli Salvador de Madariaga y Rojo – hiszpański dyplomata oraz profesor wykładający na Oxfordzie i francuski grafik Arsena Heitz. W końcowym projekcie proporcje flagi określone zostały jako 2:3, natomiast promień gwiazdy na 1/18 wysokości, a promień korony gwiazd na 1/3 wysokości. Umieszczone 12 gwiazd na fladze symbolizuje energię, doskonałość, znaki zodiaków, apostołów oraz liczbę miesięcy i godziny na zegarze. Obecnie flaga Europy stała się także symbolem równości i solidarności. Wiele osób uważa, że maryjność weksyliów europejskich daje przyzwolenie muzułmanom na odnalezienie własnej tożsamości w Europie, gdyż w Islamie Maryja to bez wątpienia jedna z najbardziej czczonych kobiet. Flaga Europy uważana jest za tradycyjną i nowoczesną zarazem. Historycy są zgodni co do tego, iż z pewnością spodobałaby się ona Pitagorasowi, który uważał okrąg za kształt doskonały. Co ciekawe, załoga Apollo 16 umieściła flagę Europy na Księżycu.
Ciekawostki dotyczące wybranych flag państw Europy
Flaga Niemiec
Flaga Niemiec to prostokąt, który podzielony został na trzy równej wielkości pasy- czarny, czerwony oraz żółty. Ciekawą kwestią jest to, skąd pochodzą te barwy, gdyż wywiodły się one z barw mundurowych antynapoleońskich i zostały określone w XIX wieku. Do barw heraldycznych Cesarstwa Rzymskiego nawiązuje z kolei złoto i czerń, natomiast czerwień symbolizować ma dynastię Hohenstaufów.
Flaga Francji
Znana jest ona wszystkim jako flaga typu ,,Tricolore”. Zdobią ją trzy pionowe pasy- niebieski, biały oraz czerwony. Biel umieszczona na fladze nawiązywać ma do byłej flagi królewskiej, natomiast czerwień i błękit uważane są za tradycyjne wręcz kolory Paryża. Kiedy obecna flaga Francji została wprowadzona, rozumienie jej symboliki było niezwykle złożone. Biała barwa miała oznaczać króla, natomiast niebieską szlachtę, a czerwona lud Francji. Wprowadzenie tych barw symbolizować miało równość tych trzech grup społecznych.
Flaga Hiszpanii
Flaga Hiszpanii składa się z trzech poziomych pasów- czerwonego, żółtego oraz czerwonego. Na środkowym pasie z lewej strony znajduje się godło królewskie, które otoczone zostało słupkami Herkulesa. Tak naprawdę barwy zastosowane na tej fladze nie mają głębszego znaczenia. Znawcy przypuszczają jednak, że barwy te symbolizują dawne królestwo Aragonii. Biorąc pod uwagę powszechność corridy w Hiszpanii, uważa się, że czerwień symbolizuje toreadora, a kolor żółty piasek na arenie.
Flaga Litwy
Flaga Litwy składa się z trzech kolorów- czerwieni, zieleni i żółci. Żółty na tej fladze symbolizuje przede wszystkim słońce oraz cechy, takie jak uczciwość i szlachetność. Zielony to kolor nadziei, a jego obecność na fladze nawiązuje także do zieleni, której piękno doceniają mieszkańcy Litwy. Czerwień oznaczać ma poświęcenie, miłość i krew wylaną dla ojczyzny.
Flaga Słowacji
Flaga Słowacja to jedna z flag, na których umieszczony został herb państwa. Podobnie sytuacja prezentowała się w przypadku Hiszpanii. Barwy umieszczone na fladze, czyli błękit, niebieski i czerwony uważane są za kolory wszechsłowiańskie, a ich obecność widoczna jest także na fladze między innymi Rosji i Słowenii.