Różowy październik miesiącem świadomości raka piersi

Październik to miesiąc, który pod względem kolorystycznym kojarzony jest raczej ze złotą jesienią: żółtymi liśćmi, brązowymi kasztanami. W 1985 roku do puli barw dołączył jeszcze jeden kolor – róż. Różowy Październik to miano ogólnopolskiej akcji, która przyczynia się do walki z rakiem piersi oraz do zwiększania świadomości na temat tej trudnej choroby.

Nowotwór o zgodę nie pyta…

Nowotwór to choroba, która nie wybiera, więc na jedną z jej odmian teoretycznie zachorować może każdy. Październik to miesiąc, który pochyla się nad ofiarami podstępnego nowotworu piersi. Rak piersi to najczęściej występujący wśród kobiet rodzaj nowotworu (dotyczy nawet 25% kobiet!). Niestety jego śmiertelność także nie należy do niskich. Wobec tego istotne jest organizowanie akcji uświadamiających powagę problemu, a przede wszystkim umożliwianie dostępu do badań okresowych.
Nie ma tu znaczenia status materialny, wiek, kraj pochodzenia czy miejsce zamieszkania – nowotwór dotyka każdego i tylko szybkie reagowanie pozwala na całkowite wyleczenie. Na szczęście każdy z nas może okazać swoją solidarność i przyłączyć się do walki z chorobą.

Różowa wstążeczka

Symbolem miesiąca świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month) jest różowa wstążeczka. Jej rozpoznawalność pozwala na pośrednią walkę z chorobą i uświadamia obecność nowotworów wszędzie tam, gdzie wstążeczka zostanie zauważona. Warto włączać się w akcję i promować profilaktykę także na własną rękę. Pod adresem https://okolicznosciowe.com.pl/?s=r%C3%B3%C5%BCowa&post_type=product nabyć można pakiety wstążeczek. Przypięcie wstążeczki. Taki bezinteresowny gest może uratować życie kobietom. Problem raka piersi nie dotyczy jednak tylko kobiet. Szacuje się bowiem, że jeden na sto przypadków zachorowania na nowotwór sutka dotyczy mężczyzn.
15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, a obecność pięknej wstążeczki w charakterystycznym różowym kolorze stanie się czymś więcej niż przypadkową ozdobą. Wysokiej jakości materiał szeroki na 1 cm w rozmiarze 4×8 cm pokaże dbałość nie tylko o kreację, ale i o bezcenne ludzkie zdrowie.

Mała wstążka – wielki gest

Istotny jest fakt, że ofiarami nowotworu są nie tylko osoby chorujące na raka, ani te, które z powodu choroby zmarły. Cierpią na tym także bliscy kobiet, które walkę z nowotworem piersi przegrały lub które właśnie zmagają się z niewidzialnym gołym okiem wrogiem. Diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) dają szansę na wyrównanie pojedynku w przypadku pozytywnego wyniku badań. Pierwszym krokiem jest mammografia.
Zawsze można solidaryzować się i popularyzować problem poprzez przypięcie wstążeczki. Zakup i przypięcie 100, 500, 1000 czy choćby jednej różowej wstążki dla siebie ocalić może życie nieproporcjonalnie wielu kobiet. Różowy październik, będący miesiącem świadomości raka piersi dotyczy także Ciebie – przyłącz się do tej inicjatywy.

Udostępnij ten post