Flaga Maryjna i Papieska — najistotniejsze informacje

W wybranych miejscach w określonym czasie oprócz wywieszonych biało – czerwonych flag, można także natrafić na Flagi Maryjne oraz Flagi Papieskie. Ich obecność ma szczególne znaczenie i wiąże się z określonymi okolicznościami. Warto wiedzieć co one oznaczają oraz kiedy należy je wywieszać. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat flag.

Flaga Papieska – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że obowiązuję kilka różnych flag papieskich. Kolory takiej flagi zostały ustalone w 1808 roku przez papieża Piusa VII. Żółta barwa jest symbolem piękna i bogactwa, które ludzkie myśli kierują ku niebu. Symbolizuje ona wszystko, co jest związane ze sferą niebiańską. Z kolei barwa biała, ma związek z czystością i ziemią, która została odnowiona przez Chrystusa.

Aby poprawnie umieścić flagę papieską, można wykorzystać dwa sposoby. Pierwszy z nich – zawieszenie pionowe, pozwala na utworzenie pola żółtego i pola białego. Ważne jest jednak to, aby od strony drzewca znajdywała się barwa żółta. Natomiast w wersji poziomej, należy zwrócić uwagę na to, aby barwa żółta znajdowała się u góry, a barwa biała na dole.

Jeżeli flaga Papieska wisi obok flagi Watykanu, powinna znajdować się po lewej stronie żółtego koloru. Bardzo ważne jest przestrzeganie zalecanych zasad i reguł, ponieważ każdy element ma swoje znaczenie symboliczne.

Wywieszanie flagi papieskiej

Jest wiele okazji do tego, ba wywieszać flagę Papieską. Jedną z nich jest dzień 2 kwietnia, kiedy to wypada rocznica śmieci Jana Pawła II. Po flagę Papieską bardzo często sięga się także 16 października, aby upamiętnić dzień wyboru Polaka na Papieża.

Flagi Papieskie można zakupić z naszej oferty https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/barwy-papieskie/.

Flaga Maryjna – co warto wiedzieć?

Kolejną flagą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest flaga Maryjna kolorach białym i niebieskim. Pierwsza barwa to symbol czystości i nieskazitelności, a druga wiąże się z wiernością i stałością.

Flagę Maryjną można wywieszać np. 1 stycznia, kiedy to w Kościele Katolickim jest obchodzona Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, a także 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Flaga Maryjna jest swojego rodzaju symbolem szacunku. Warto zaznaczyć, że najpoprawniejszym rozwiązaniem jest połączenie bieli z jasnym błękitem, jednak bardzo często stosuje się ciemniejszy niebieskie, aby zwiększyć kontrast. Tego typu produkt znajdziesz w tej ofercie https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/barwy-maryjne/.

Jeżeli wiesza się flagę Maryjną w zestawieniu z innymi flagami np. z flagą państwową czy papieską, należy ją umiejscowić skrajnie z prawej strony.

Flagi Maryjne oraz papieskie mają bardzo duże znaczenie symboliczne i historyczne. Warto pamiętać o ich wywieszaniu podczas najważniejszych uroczystości kościelnych. Standardowe wymiary flag to 60 x 100 cm, 60 x 90 cm, 70 x 110 cm, 75 x 120 cm, 90 x 150 cm oraz 150 x 250 cm. Wszystko zależy od możliwości, warunków i tego, gdzie zostanie powieszona. Istnieje także możliwość zamówienia flagi o innym, dowolnie wybranym rozmiarze.

Udostępnij ten post