flaga polski

Mała ojczyzna na przykładzie największych polskich miast

Często można usłyszeć w mediach o tzw. „małej ojczyźnie”… Warto jednak zadać sobie pytanie, czym ona jest? Czym jest mała ojczyzna dla mnie, mieszkańca określonego terenu, danego miasta? W niniejszym artykule pomożemy odpowiedzieć na te pytania, także przybliżymy sylwetki największych naszych polskich „małych ojczyzn”.

Mała ojczyzna, czyli wielka Warszawa

Warszawa jest nie tylko stolicą Polski, ale także największym miastem na jej terenie. Według danych z ubiegłego roku (2019) zamieszkuje ją ponad 1 700 000 osób. Wyobraźmy sobie, że porównywalna liczba osób może nazwać Warszawa swoją „mała ojczyzną”. Jej symbolami są herb – postać Syrenki na czerwonym tle oraz żółto-czerwona flaga. Historia Warszawy, jak łatwo się domyślić, jest bogata i długa. Warto zaznaczyć, iż początki tego miasta sięgają aż IX wieku. Dzisiejsza Warszawa i jej zabudowa to jednak w znacznej mierze nowe budynki wybudowane lub odbudowane po zniszczeniach z czasów II wojny światowej. Wśród najważniejszych zabytków tego miasta należy wymienić:

  • Zamek Królewski i Plac Zamkowy
  • Stare Miasto
  • Śródmieście (z Traktem Królewskim i Łazienkami Królewskimi)

Oczywiście wszystkich miejsc wartych odwiedzenia na terenie Warszawy jest znacznie więcej i niewątpliwie wszystkie z nich posiadają swoją unikalną historię.

Kraków – duże miasto pełne symboli

Drugim co do wielkości miastem w Polsce jest Kraków. Z racji tego, że przez długi czas w historii pełnił on funkcję stolicy Polski, znajduje się tam wiele zabytków, które przyciągają co roku rzesze turystów. Symbolami Krakowa są herb – wyróżniający się obecnością na nim orła pochodzącego z godła polskiego oraz flaga – biało-niebieska. Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które ma prawo umieścić na swoim herbie element godła polskiego, jakim jest orzeł. Wśród najważniejszych zabytków Krakowa można wskazać:

  • Zamek Królewski na Wawelu (wraz z Katedrą Wawelską)
  • Stare Miasto (obejmujące przede wszystkim Rynek, Sukiennice, czy też Kościół Mariacki)
  • dzielnicę Kazimierz (wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO)
  • Kopiec Kościuszki (z którego można obserwować niemal całe miasto)

Łódź – mała (przemysłowa) ojczyzna

Jest to trzecie co do wielkości miasto w Polsce. Na początku 2019 roku zamieszkiwane przez ponad 600 tys. mieszkańców. W herbie Łodzi znajdziemy łódź umieszczoną na czerwonym tle, flaga natomiast jest bardzo podobna do flagi Warszawy, różni się jednak umieszczoną na samym jej środku miniaturką herbu miasta. Łódź to miasto z bardzo długą historią – przede wszystkim przemysłową. W związku z tym główne zabytki Łodzi stanowią właśnie stare fabryki. Prawdopodobnie najbardziej znanym zabytkiem, a zarazem galerią handlową na terenie miasta jest Centrum Handlowe Manufaktura, które co roku odwiedzają turyści. Wyjątkowy klimat miasta zapewnia także prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna na jego terenie ulica Piotrowska mieszcząca wiele sklepów, klubów muzycznych, czy też restauracji.

Małe symbole, wielkie miasta… czyli o tym, co nas łączy z małymi ojczyznami

Zazwyczaj z małą ojczyzną łączy nas bardzo wiele – rodzina, dzieciństwo, a także pewien sentyment związany z licznymi przeżyciami w tym miejscu. Dla pełnego zrozumienia tego, czym jest mała ojczyzna, warto znać jej historię, aby wiedzieć, co odczuwali nasi przodkowie. Warto także posiadać flagę danego miasta, aby móc ją odpowiednio eksponować podczas dni ważnych dla naszej małej ojczyzny. To wszystko sprawia, że jeszcze bardziej asymilujemy się naszym miastem i jego mieszkańcami.

Udostępnij ten post