Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada każdego roku. Towarzyszą mu rozmaite uroczystości o charakterze ogólnopaństwowym jaki i lokalnym. Mimo tendencji do nostalgii i corocznego rozważania dziejów kraju pod zaborami, święto ma radosny wydźwięk, gdyż jest podkreśleniem niezależności i manifestem umiłowania wolności. Biorąc pod uwagę, że od wolności wszystko się zaczyna tradycja nie może zostać zapomniana, dlatego warto przyjrzeć się historii.

Droga do wolności

Data 11 listopada związana jest z dniem zakończenia I wojny światowej. Tego dnia w 1918 roku w lesie Compiègne został podpisany rozejm pomiędzy Cesarstwem Niemieckim a Ententą, a Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Był to ostateczny kres 123-letniej niewoli narodu. Wyzwolenie dokonało się dzięki temu, że trzy mocarstwa, które ponad wiek wcześniej zagarnęły terytorium Rzeczpospolitej i podzieliły je pomiędzy sobą, w 1914 roku stanęły po przeciwnych stronach światowego konfliktu. Sprawa Polski okazała się być kartą przetargową w poszukiwaniu rekruta zarówno przez Rosję jak i Austro-Węgry oraz Niemcy. Ponadto sami Polacy nie prezentowali jednolitego stanowiska, jednak nie pozwolili na bierność i dzięki temu dziś ich prawnuki mogą cieszyć się wolnością.

Historia święta

Historia samego święta także ma kilka zwrotów. Po raz pierwszy zostało ono ustanowione w drodze ustawy w dwudziestoleciu międzywojennym, dokładnie 23 kwietnia 1937 roku, jednak już wcześniej odbywały się obchody wojskowe na cześć suwerenności. W latach 1939-45 rzeczywistość okupacyjna nie pozwalała na godne świętowanie, jednak Polacy nie dopuścili do zatarcia pamięci. W ramach organizacji sabotażowych, czy szeroko rozumianego podziemia drobnymi aktami manifestowano pamięć. Były to czyny bohaterskie, gdyż przyłapanych spotykały surowe represje. Po zakończeniu II wojny światowej komunistyczna władza w drodze ustawy zniosła święto niepodległości, a na jego powrót trzeba było czekać do 1989 roku. Pod nową nazwą Narodowe Święto Niepodległości ma także nawiązywać do uwolnienia się spod nazistowskiej i sowieckiej okupacji oraz latach tłamszenia Polski przez komunizm.

Jak to robią Polacy

Obecnie w organizację obchodów angażuje się cały naród. Centralnym wydarzeniem są obchody z udziałem władz państwowych w Warszawie. Uroczysta defilada wojskowa odbywa się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przed którym różne delegacje składają kwiaty. Warto wspomnieć także o Biegu i Marszu Niepodległości w Warszawie, które mają swoje odpowiedniki lokalne i to nie tylko w dużych miastach, ale nawet najmniejszych miejscowościach. Organizowane są też wydarzenia kulturalne takie jak koncerty i przedstawienia o tematyce niepodległościowej. Niesłychanie ważną rolę w kultywowaniu święta odgrywają szkoły. Uczniowie ubierają się w galowe stroje z symbolami narodowymi w postaci kotylionów, które placówki mogą zakupić hurtowo dzięki ofercie dostępnej na okolicznosciowe.com.pl. Podobne z flagami i rozetami, które mają podkreślić podniosłość uroczystości. Wspólne śpiewanie hymnu oraz pieśni patriotycznych, utożsamianie się ze wspólną historią jednoczy obywateli już od najmłodszych lat, dlatego Narodowemu Świętu Niepodległości przypisuje się tak znaczącą rolę.

Udostępnij ten post