flaga polski

Ciekawostki na temat Polskiej flagi

Dzień Flagi przypada 2 maja

Choć rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę przypada 11 listopada, to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej świętowany jest ustawowo 2 maja. Poprzedza on kolejną datę kluczową w historii Polski, a mianowicie rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Flaga Polski ma więc swoje oficjalne święto właśnie w wigilię uchwalenia pierwszej konstytucji. Warto o tym pamiętać.

O barwach flagi Polskiej mówi ustawa z 1980 roku

Wydawać by się mogło, że hasło biało-czerwona flaga Polski jest jednoznaczne i oczywiste. Tymczasem, aby uniknąć nieporozumień, czym dokładnie jest kolor biały i czerwony, w dniu 31 stycznia 1908 roku uchwalono specjalną ustawę tytułowaną w polskim Dzienniku Ustaw jako:  „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”. W myśl tej ustawy właśnie kolory flagi powinny być wizualizowane w postaci tak zwanych współrzędnych trójchromatycznych barw. Oznacza to w praktyce, że kolor biały jest bielą z refleksami, czyli nie czystą, śnieżnobiałą wersją bieli, zaś kolor czerwony ma przyjmować formę barwną ciemnej czerwieni zwanej karmazynem. I są to ustalenia ustawowe, bowiem pierwszy opis flagi polskiej pochodzący z 1921 roku optował za karmazynem, jednak jego odcień był wówczas jaśniejszy niż obecnie (kwestia różnic technologicznych w uzyskiwaniu pigmentów). Od 1927 roku natomiast kolorem czerwieni flagi był cynober, a więc czerwień zbliżona do pomarańczy. Różnice te wprawne oko obserwatora wyłapie w kolekcji flag historycznych zdeponowanych w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Skąd pochodzi układ barw narodowych 

Barwy Polskiej flagi są odzwierciedleniem kolorów chorągwi polskiej, a więc białego orła na czerwonym tle. Ten symbol państwa polskiego jako Korony Polskiej obowiązywał już od średniowiecza. Najważniejszym jego elementem był znak w godle, a więc sam orzeł biały i stąd właśnie biały kolor powinien znajdować się na górze flagi, a czerwony na jej dole. Dlatego także mówimy, że Polska flaga jest biało-czerwona.

Jak poprawnie zawiesić polską flagę 

Zasada poprawnego zawieszania Polskiej flagi jest bardzo prosta. Jeżeli barwy flagi będą umieszczane w układzie pionowym, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie, jeśli na flagę spoglądamy z przodu. Flaga lokalizowana w rozetkach, zwanych historycznie kotylionami, powinna być zatknięta tak, aby kolor biały znajdował się we wnętrzu kompozycji, czerwony zaś na jej zewnętrznej stronie. Warto także wiedzieć, że dopóki flaga nie jest umieszczona na maszcie, oznacza jedynie barwy narodowe. Dopiero z godnością wciągnięta na maszt staje się ona polską flagą państwową.  Więcej na ten temat tutaj: https://okolicznosciowe.com.pl/jak-prawidlowo-wywiesic-flage-narodowa/.

Prawidłowa długość boków flagi Polskiej

Poprawną długość boków flagi polskiej określa dokument państwowy, czyli „Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej”. A zatem długości boków w poprawnie przygotowanej fladze Polskiej powinny mieścić się w proporcjach 5:8. Czyli jeśli dana flaga ma 1 metr wysokości, jej szerokość sięgać powinna 1,6 metra. Jeżeli te proporcje nie są prawidłowe, mamy wówczas do czynienia jedynie z tak zwanymi barwami narodowymi, nie zaś z flagą Polską.

Udostępnij ten post