Kotyliony jako element tożsamości regionalnej

Istnieje kilka charakterystycznych elementów, które kojarzą się z ważnymi uroczystościami, imprezami, czy eventami.  Jednymi z tych, które towarzyszą Polakom stosunkowo często, a w dodatku od pokoleń, są tak zwane kotyliony. Ozdoby te, powstałe na bazie dekoracyjnej wstążki, często z dodatkową przypinką w środku, już od wielu lat dodają rangi i podkreślają charakter ważnych imprez, wyróżniając ich uczestników. Ale gdzie tak naprawdę można je spotkać? W których regionach sięga się po nie najczęściej i z jakich okazji? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Kotyliony w polskiej tradycji regionalnej – gdzie były i są stosowane?

Zwracając uwagę na ozdoby towarzyszące osobom biorącym udział w ważnych uroczystościach lokalnych, można zauważyć, jak często przewijają się pośród nich kotyliony. Nie jest to wcale wymysłem współczesności, a tradycją praktykowaną już od wielu lat w wielu regionach Polski. Kotyliony spotkać można między innymi:

  • na Górnym Śląsku, gdzie występują w niebiesko-żółtych barwach, zazwyczaj z logo lub herbem konkretnego miasta czy miejsca. Bardzo często pojawiają się również kotyliony w kolorach czarno-zielonych – są to barwy górnicze;
  • w samej stolicy województwa łódzkiego, a zatem w Łodzi, stawia się przede wszystkim na kotyliony w tutejszych barwach – żółtej i czerwonej, koniecznie z herbem Łodzi w postaci przypinki na środku tej ozdoby. Kotyliony najczęściej pojawiają się tutaj na imprezach takich jak urodziny miasta, czy pikniki rodzinne. Zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj są one noszone przez przedstawicieli władzy również na bardziej uroczystych wystąpieniach – w szczególności w swojej mniejszej postaci;
  • na Dolnym Śląsku, gdzie dominują barwy czarna i żółta. Na przypince umieszczany jest herb województwa dolnośląskiego, czyli czarny orzeł na złotej tarczy herbowej. Podobne barwy, czyli czarno-żółte dominują na Kaszubach. Kaszubska flaga narodowa ma barwy czarno-żółte, które wiążą się z herbem Kaszub, czyli zwróconym w prawo czarnym gryfem w koronie na złotym polu tarczy herbowej;
  • w Warszawie – w przypadku stolicy, kotyliony są wykorzystywane podczas praktycznie każdej miejskiej, czy państwowej imprezy. W przypadku imprez lokalnych – miejskich, dominują w nich barwy żółta oraz czerwona, a w centrum ozdoby najczęściej znajduje się herb z Syrenką. W przypadku imprez państwowych dominują oczywiście barwy państwowe: biały i czerwony.

Kotyliony na innych uroczystościach

Kotyliony są ozdobą na tyle popularną, że już dawno przestały być obecne wyłącznie na typowo regionalnych imprezach. Od dłuższego czasu pojawiają się w czasie eventów patriotycznych o ogólnopolskim zasięgu. Kotyliony patriotyczne są niezbędne w Dniu Flagi RP, w czasie Święta Niepodległości czy Święta Wojska Polskiego. Pojawiają się również na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych o bardzo różnorodnej tematyce.

Coraz więcej przedsiębiorców organizujących chociażby imprezy integracyjne lub mające uhonorować zasłużonych pracowników decyduje się na kotyliony. W biznesowym światku mają one praktycznie nieograniczone zastosowanie – można nimi wyeksponować rangę konkretnej osoby, odznaczyć uczestników czy też wykorzystać w formie nagrody za integracyjny konkurs. Same w sobie mogą nie tylko ozdabiać, ale i stanowić wyśmienitą pamiątkę po tego typu wydarzeniach.

Kotyliony są popularne również na studniówkach, czy balach maturalnych oraz balach klas ósmych. Są też częstym elementem ślubowań klas pierwszych w szkole podstawowej, czy pasowań na przedszkolaka w przedszkolach. Dla dzieci stanowią one świetne odznaczenie, które dodatkowo zwiększa w ich oczach rangę całej imprezy, a jednocześnie pełni rolę symbolu, z którym będą kojarzyć wejście w nowy etap swojego życia.

Podsumowanie

Kotyliony są produktem, który na przestrzeni wielu lat stał się ciekawym elementem, jeżeli chodzi o regionalne imprezy o lokalnym charakterze, jak i o patriotyczne uroczystości, mające znacznie szerszy zasięg. W przypadku organizowania eventu, chcąc wprowadzić tego typu produkty, należy zaopatrzyć się w nie w firmie, która gwarantuje ich wysoką jakość, a jednocześnie posiada doświadczenie w ich produkcji. Warto przy tym sięgnąć po ofertę firmy ASPOL, której pełen asortyment znaleźć można pod adresem https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/kotyliony-i-kokardy/kotyliony-miast-i-regionow-polski/. Firma chętnie wykonuje zlecenia dla klientów indywidualnych, jednak jej specjalizacją jest współpraca z firmami i instytucjami. Również tymi najbardziej wymagającymi. Z całą pewnością spełni i Twoje oczekiwania względem kotylionów. Niezależnie od tego, jak duże ich ilości chcesz nabyć oraz z czym miałyby one być związane. Firma w swojej ofercie posiada bardzo bogatą paletę kolorów wstążek atłasowych oraz rypsowych. Wykonuje kotyliony wg projektu Klienta. Kolory wstążek i marszczonek można dowolnie łączyć, tworząc indywidualne projekty.

Udostępnij ten post