Jak prawidłowo wywiesić flagę narodową?

Prawidłowe wywieszenie flagi narodowej w dniu jej święta, a więc 2 maja, nie powinno być dla nikogo większym problemem. Często jednak da się zauważyć sytuacje, w których flagi wywieszone są niepoprawnie. Najważniejszą zasadą, do której muszą odnieść się wszyscy obywatele jest ta, aby biały pas flagi znajdował się na górze, natomiast czerwony pas na dole. Teoretycznie nie jest to trudne, jednak istnieją różne techniki wywieszania flag na masztach, przez co eksponowana jest ona niewłaściwie.

Problemów nie ma, gdy flaga wisi poziomo. Wtedy umiejscowienie białego pasa na górze nie jest trudną czynnością, jeśli jednak ktoś decyduje się na pionowe wywieszenie flagi państwowej w dniu święta, biały pas powinien znajdować się po lewej stronie. Jeśli zostanie on umieszczony po stronie prawej, wtedy będzie to bardzo duży błąd. Znajomość podstawowych zasad bywa więc bardzo przydatna, warto więc nieco pogłębić swoją wiedzę, a dopiero potem zająć się eksponowaniem flagi państwowej. Wywieszenie flagi na maszcie to bardzo powszechne zjawisko, robią to m.in. przedstawiciele władzy, wtedy zasada również jest jasna, biały pas musi znajdować się przy maszcie.

Wywieszenie kilku flag — jak to zrobić?

Nieco bardziej skomplikowaną czynnością może być wywieszenie kilku flag, często takie sytuacje można zaobserwować przed:

  • instytucjami państwowymi,
  • hotelami,
  • kościołami.

Nie wszyscy orientują się w tym, jaka powinna być kolejność flag. Jeśli wywiesza się np. flagę państwową, europejską oraz watykańską, wtedy pierwszeństwo zawsze ma flaga Polski. Taka flaga musi być bezwzględnie wywieszona przed flagą innego kraju, Unii Europejskiej, czy też flagą firmową lub kościelną. Niedostosowanie się do takich zasad może być bardzo źle przyjęte przez społeczeństwo i spotkać się z ogólnym oburzeniem. Poza tym niepoprawnie będzie się obchodziło święto flagi.

Ustalenie kolejności przy dwóch flagach nie jest trudne. Jeśli wywiesza się np. flagę Polski oraz flagę innego kraju, wtedy zawsze ta przedstawiająca Polskę będzie znajdowała się po lewej stronie (stojąc przed budynkiem i patrząc się na niego). Oczywiście flagi powinny być tej samej wysokości, a maszty nie mogą się od siebie różnić.

Jeśli z kolei przed budynkiem znajdują się trzy flagi, wtedy najważniejsza będzie ta, która znajdzie się w środku (druga jest ta po lewej stronie). Warto więc zadbać o to, aby była to flaga Polski. W sytuacji, gdy flagi są cztery najważniejsza jest ta znajdująca się całkiem z prawej strony. W przypadku pięciu flag również najistotniejsza będzie ta znajdująca się w środku.

Istnieją jeszcze sytuacje, kiedy wywiesza się sześć lub więcej flag. Wtedy też za każdym razem flaga Polski powinna znaleźć się zarówno na lewym, jak i na prawym krańcu, aby podkreślić jej wyjątkowość.

Jaka flaga powinna być wywieszona w dniu święta?

Nie warto się długo zastanawiać nad tym, jaka flaga powinna być wywieszona w dniu święta. Powinna to być flaga w barwach biało-czerwonych, nie może znajdować się na niej znak orła białego, ponieważ będzie to już bandera. Flagi z herbami są więc przeznaczone m.in. dla przedstawicieli portów morskich lub lotniczych. Używa się ich m.in. za granicą. Zwykli obywatele nie powinni wywieszać flagi na dachach, robią to urzędy. Trzeba jednak zadbać o to, aby była ona czysta i posiadała żywe kolory. Nie mogą znajdować się na niej żadne napisy.

Udostępnij ten post