Kotyliony patriotyczne

W Polsce jest aż siedem dni w roku, w których wspominamy ważne dla naszego kraju wydarzenia. Zwykło się je nazywać świętami narodowymi. Zaliczamy do nich między innymi: Święto Konstytucji (trzeci maja), Odzyskania Niepodległości (jedenasty listopada) czy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (pierwszy marca). Przy okazji celebracji tych narodowych uroczystości zwykło się ozdabiać budynki biało-czerwonymi flagami, gromadzić podczas oficjalnych apeli, odśpiewywać hymn Polski. Jednym ze stosunkowo świeżych zwyczajów, zaczerpniętym z tradycji Stanów Zjednoczonych jest przywdziewanie patriotycznych kotylionów. Czym są i skąd wziął się ten zwyczaj?

Kotylion to…

Wyraz “kotylion” używany jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej dla określenia kokardy zdobiącej wierzchnią część garderoby w czasie świąt. Wychodzi więc na to, iż mamy do czynienia z podwójnym znaczeniem tego słowa a kotylion jest także ozdobną kokardą. Jego nazwa może być stosowana zamiennie z rozetą i nikogo nie powinno to dziwić. Wszak obchodząc narodowe wspomnienia, szukamy sposobów ich przeżywania również poza granicami kraju. Nie jest rzeczą dziwną, inspirowanie się i przejmowanie zwyczajów innych nacji. Zwłaszcza w czasach globalizacji. Kotylion jest po prostu nowym zwyczajem wyrażania swojego przywiązania do ojczyzny.

Jak wygląda kotylion?

Kotylion patriotyczny powinien składać się z dwóch barw: białej i czerwonej. Ważne jest odpowiednie ułożenie tych kolorów. Biały winien znajdować się po stronie wewnętrznej, a czerwony na zewnątrz. Kształtem przypomina order lub odznaczenie. Od głównej jego części odchodzą wstążki (również w kolorach narodowych). Przypinany jest do marynarek, garniturów oraz żakietów. Oficjalnie spotykamy się z nim w Polsce od 2010 roku przy okazji państwowych świąt i uroczystości.

Gdzie kupić kotylion?

Jeśli chcesz posiadać tego typu ozdobę, możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na jej własnoręcznym wykonaniu. Nie jest to praca trudna. Do jej wykonania potrzebujesz kawałki papieru w kolorze białym oraz czerwonym, nożyczki, klej i odrobinę wolnego czasu. Taki kotylion jednak nie jest trwały i z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, iż nie przetrwa do kolejnego święta. Duży wybór ozdób narodowych i patriotyczny (w tym kotylionów) znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Oferujemy zarówno proste, tradycyjne modele, jak i specjalne, przyozdobione dodatkami (na przykład przypinką z godłem państwowym).

Udostępnij ten post