Kotylion, flaga i uchwyt do flagi na majowe święta Polaków

1 i 3 maja – patriotyczne święta Polaków

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy lub potocznie Święto Pracy obchodzone jest dnia 1 maja. Tradycja tego święta sięga końcówki XIX wieku, jednak w Polsce jako Święto Pracy zostało ustanowione dopiero w 1950 roku. Jego historia jest dosyć burzliwa, bowiem dotyczy ona głównie starć, jakie miały miejsce pomiędzy walczącymi o swoje prawa pracownikami fabryk, a ich właścicielami. 1 maja upamiętniamy więc ludzi, którzy zginęli w walkach, a także oddajemy hołd etosowi pracy. Tymczasem 3 maja to święto narodowe, które zostało ustanowione w roku 1919 i ponownie w roku 1990. Upamiętnia fakt uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która dla Polaków ma wymiar przede wszystkim symboliczny. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja, która dała początek trójpodziałowi władzy.

Jak obchodzone są święta 1 i 3 maja?

Zarówno 1, jak i 3 maja to dni wolne od pracy i zajęć szkolnych. Dla Polaków rozpoczyna się wtedy długi weekend majowy, jednak należy pamiętać, że ma on przede wszystkim wymiar patriotyczny. Święto Pracy obchodzone jest zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. W całym kraju odbywają się pochody i marsze, które z jednej strony upamiętniają robotników poległych w walkach o swoje prawa, z drugiej zaś strony coraz częściej skupiają się na problematyce braku pracy, niskich płac czy łamaniu praw pracowniczych. Tymczasem Święto 3 Maja organizowane są uroczystości o charakterze wojskowym. Mowy wygłaszają najważniejsze osoby w kraju. Patriotyczne parady, marsze czy zawody mają miejsce również na szczeblu lokalnym. W szkołach najczęściej organizowane są akademie, które wprowadzają uczniów w tematykę świąt obchodzonych 1 i 3 maja. Akademie te mają charakter patriotyczny, wymagany jest więc od uczniów strój galowy.

Postawy patriotyczne Polaków

Święta majowe to doskonała okazja do zaprezentowania postaw patriotycznych. 1 i 3 maja możemy uczestniczyć w licznych paradach czy uroczystościach, które najczęściej mają miejsce na świeżym powietrzu. W tych dniach warto postawić na edukację patriotyczną dzieci, które dopiero poznają historię naszego kraju. Uczestnictwo w akademiach, wspólne dyskutowanie o wydarzeniach historycznych czy udział w marszu z pewnością pomogą budować postawy patriotyczne w dzieciach. Zarówno dorośli, jak i ich pociechy mogą w tych szczególnych dniach przypiąć kotylion do ubrania – dorośli do kalpy marynarki, dziecko zaś do koszuli lub sukienki. Popularnym zwyczajem jest również wywieszanie flagi przy domu – warto mieć na uwadze, że 2 maja obchodzone jest Święto Flagi, jednak dobrze jest ją przygotować już na 1 maja. Różnego typu akcesoria o charakterze patriotycznym, na przykład kotyliony czy flagi, zakupić można w sklepie internetowym https://okolicznosciowe.com.pl. Oferta skierowana jest do instytucji publicznych i prywatnych oraz do osób fizycznych. Warto zamówić akcesoria dla siebie i swoich bliskich, pracowników czy uczniów. Korzystne ceny i terminowa wysyłka sprawiają, że zamówione elementy z pewnością dotrą na czas, a ponadto nie obciążą domowego czy firmowego budżetu.

Udostępnij ten post