Barbórka

Barbórka, czyli Dzień Górnika, obchodzona jest corocznie, 4 grudnia. To także data dnia św. Barbary z Nikomedii, która jest patronką górników oraz trudnej pracy i dobrej śmierci. Święto górnicze wpisane zostało na listę krajową, niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tradycję tą kultywuje się w każdym górniczym ośrodku.

Uroczystości barbórkowe

Tradycyjnie Barbórka rozpoczyna się uroczystą mszą świętą w cechowni lub kościele, pod figurą św. Barbary. Kolejno następuje przemarsz górników w mundurach, między osiedlami zamieszkałymi przez ich rodziny. Podczas marszu, grają oni różne pieśni, m.in. hymn górniczy. Następnie odbywają się uroczyste spotkania, koncerty, akademie oraz występy artystyczne. Często organizuje się także bale, na których bawią się całe górnicze rodziny.

Mundur i szarfy 

Szare mundury to mundury służbowe, w których górnicy mogą przychodzić do pracy, chociaż ta tradycja już właściwie zanika. Czarne mundury to mundury galowe, które górnicy zakładają podczas największych świąt, rocznic czy pogrzebów. Dopełnieniem munduru galowego jest czapka – czako górnicze. Z przodu czako górnicze posiada godło górnicze – perlik (młot) i żelazko (krótki kilof), a z lewej strony ma zamocowany pióropusz górniczy z piór kogucich. Kolor pióropusza oznacza rangę górnika.

Barwy górnicze to czerń i zieleń. Czerń symbolizuje podziemne ciemności, a kolor zielony – tęsknotę za zielenią lasów i pól w czasie pracy na powierzchni ziemi.

Na uroczystościach z okazji Barbórki, poczet górniczy przepasany zostaje szarfami w czarno-zielonych barwach, które są często wykończone złotymi frędzlami.

 

Wstążki, kotyliony i kokardy w barwach górniczych

Postanowiliśmy stworzyć produkty, idealne na Święto Barbórki. Dzięki naszym kotylionom można doskonale uczcić święto Górników. To także wspaniały element dekoracyjny, który dostępny jest tutaj: https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/gadzety-w-barwach-gorniczych/

Organizowanym spotkaniom w trakcie Barbórki może towarzyszyć przypinanie kotylionów oraz kokard w barwach zielono-czarnych, aby zaakcentować uroczystość tego święta.

Wszystkie te niewielkie elementy, dodadzą uroczystego oraz indywidualnego  klimatu Barbórce.

Udostępnij ten post