Jak odpowiednio zaakcentować przywiązanie do lokalnego patriotyzmu, czyli sztuka noszenia kotylionów

Kokardy narodowe, czyli koliste rozety w dwukolorowej (białej w środku i czerwonej na zewnątrz) tonacji symbolizującej godło Polski kojarzą nam się głównie z noszeniem ich przez głowy państwa i inne, ważne rangą osobistości w trakcie świąt państwowych. Od dziesięciu lat w trakcie obchodów upamiętniających wydarzenia 11 listopada, Konstytucji 3 maja i w trakcie święta Wojska Polskiego obchodzonego 15 sierpnia kokardy narodowe są rozdawane gościom tychże uroczystości, ale także mieszkańcom i turystom przebywającym w tych dniach w stolicy naszego kraju. Ale nie każdy wie, że tradycję akcentowania tą symboliczną przypinką naszego patriotyzmu możemy przenieść również na grunt lokalny.

Kotyliony dla lokalnych społeczności

Heraldyka miejska w Polsce ma głębokie korzenie. Każde miasto czy gmina posiada swój własny herb, symbol swojej tożsamości i odrębności. Pomimo że większość z nich została stworzona w dawnych czasach i obecnie cieszą się dużą popularnością, nierzadko są odnawiane lub ustanawiane od nowa w oparciu o historię regionu. Zadaniem herbów miejskich od początku było scalanie wspólnoty i dawanie mieszkańcom poczucia przynależności do większej społeczności, do małej ojczyzny. Stąd też herby pojawiały się nie tylko na pamiątkach, czy okolicznościowych wydawnictwach, ale przede wszystkim swoją obecnością uświetniały lokalne, ważne dla miasta wydarzenia i uroczystości stojąc obok polskiego godła.

Chcąc dać możliwość każdemu mieszkańcowi do podkreślenia swojej tożsamości i przynależności do regionu i zaakcentowania tego faktu w trakcie ważnych, lokalnych świąt, producenci flag i kotylionów zadedykowali im specjalne modele kotylionów dla lokalnych społeczności. Na przypince umieszczony jest herb miasta lub regionu a całość dopełniają atłasowe tasiemki w kolorach herbu. Wysokiej jakości kotyliony, które mieszkańcy mogą założyć na lokalne uroczystości, podkreślając tym samym rangę święta i swoją dumę z pochodzenia można zamówić między innymi w internetowym sklepie okolicznościowe.com.pl. Wybierając odpowiednią zakładkę mamy możliwość stworzenia swojego własnego, unikatowego kotyliona lub zamówienie już dostępnego, a jest w czym wybierać. Aspol, producent wysokiej jakości kotylionów stworzył już modele oparte o symbole kojarzone z wielkimi miastami Polski-Warszawą, Łodzią, Wrocławiem czy Katowicami. Możemy także zamówić kotyliony z flagą Górnego Śląska czy Zagłębia Dąbrowskiego. Całość dostępna jest pod linkiem  https://okolicznosciowe.com.pl/?s=kotylion+flaga&post_type=product. Wszystkie kotyliony wykonane są ze szczególną dbałością o szczegóły, by nie pominąć żadnego, istotnego elementu lokalnej heraldyki.

Jak nosić kotyliony w trakcie lokalnych uroczystości?

Kotylion zawsze wpinamy po lewej stronie do klapy marynarki, garnituru, a w przypadku dam-do bluzki lub sukienki. Ważne jest by kotylion był uzupełnieniem galowego stroju odznaczającego się wyjątkową schludnością i elegancją. Kotyliony zawsze nosimy z szacunkiem, niedopuszczalne jest wpinanie ich do codziennego ubioru.

Udostępnij ten post