Czy wiesz, co to za flaga?

Symbole narodowe wykorzystywane są głównie do tworzenia wizerunku danego narodu w otoczeniu zewnętrznym. Ich zadaniem jest także podtrzymywanie tożsamości narodowej. Jednym z najważniejszych symboli narodowych jest flaga. Co istotne flaga jest nie tylko znakiem rozpoznawczym państwa, ale również wojska, organizacji politycznych, społecznych, religijnych, czy też sportowych.

Flaga i jej znaczenie

Zgodnie z obowiązującą definicją flaga to płat tkaniny o określonym kształcie i barwie przymocowany do drzewca. Na tkaninie może być umieszczone godło, a także różnego rodzaju symbole bądź wizerunki. W wybranych krajach świata stosuje się pojęcia flaga narodowa lub państwowa. Z pierwszym pojęciem najczęściej można spotkać się w krajach anglosaskich i francuskojęzycznych, w których naród i państwo tworzą jedną całość. W państwach wielonarodowościowych, w których państwo i naród postrzegane są jako dwie osobne jednostki, częściej używa się bardziej formalnego pojęcia flaga państwowa. Flagi najczęściej mają kształt prostokąta lub kwadratu (Watykan, Szwajcaria). Wyjątek stanowi flaga Nepalu o trójszpiczastym kształcie.

Znane nam flagi świata

Dla osób urodzonych między Odrą i Wisłą najbardziej znana jest flaga Polski. Ma prostokątny kształt i prostą kolorystykę składającą się z białego i czerwonego poziomego pasa. Biel znajdująca się na górze symbolizuje czystość, pokorę i szlachetność, czerwień umieszczona na dole oznacza miłość, żarliwość oraz odwagę. Powszechnie znana w Europie jest także flaga Unii Europejskiej, organizacji o charakterze polityczno-gospodarczym. Dwanaście złotych gwiazdek tworzących okrąg umieszczonych na błękitnym tle symbolizuje jedność, solidarność oraz harmonię pomiędzy narodami należącymi do wspólnoty. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli narodowych jest także flaga USA. Tworzy ją trzynaście poziomych pasów w kolorze białym i czerwonym umieszczonych naprzemiennie. W lewym górnym roku znajduje się niebieskie pole nazywane kantonem, wewnątrz którego umieszczono 50 białych gwiazdek ułożonych w dziewięciu poziomych rzędach. Pasy na fladze symbolizują 13 pierwotnych kolonii tworzących Stany Zjednoczone, natomiast gwiazdki 50 amerykańskich stanów.

Kiedy eksponować flagi

Warto podkreślić, że w wielu krajach istnieją zasady eksponowania flag państwowych. W przypadku Polski są to przepisy ustawy obowiązującej od 2004 roku. Zgodnie z nimi 2 maja ustanowiono Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-czerwone barwy mogą być jednak eksponowana przez cały rok, a nie tylko podczas świąt państwowych. Jeśli chodzi o flagę UE, powinna być stale wywieszona na budynkach, w których mieszczą się siedziby agend wspólnoty oraz na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej. Symbol ten należy również eksponować 9 maja w Dniu Europy. Dużo liberalniej do zasad wieszania flagi podchodzą Amerykanie. Za oceanem symbol ten jest wszechobecny i traktowany ze znacznie mniejszą powagą. Amerykanie chętnie i masowo eksponują narodowe barwy przy każdej nadarzającej się okazji, okazując w ten sposób swój szacunek i przywiązanie do kraju.

Udostępnij ten post