flaga polski

Święto flagi w 2020 roku

Jak co roku, Polacy wraz z początkiem Maja przygotowują się do cyklu świąt narodowych, które następują dzień po dniu. Miesiąc majowy rozpoczyna się od Święta Pracy przypadającego na 1 Maja. Dzień później Polacy obchodzą Święto Flagi, a majówka kończy się jednym z najważniejszych świąt państwowych, jakim jest Święto Konstytucji 3 Maja. Święto Flagi jest jednym z najmniej znanych świąt państwowych, dlatego warto zapoznać się z jego genezą oraz sposobem obchodzenia.

Święto flagi – Co to za święto

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto obchodzone 2 maja, które do kalendarza świąt zostało wprowadzone w 2004 roku. Ustanowienie Święta flagi w takim dniu jest podyktowane kilkoma powodami. Zgodnie z prawem, flaga narodowa nie może być zawieszona na budynkach bez wyraźnej potrzeby. W związku z tym więc obowiązkiem każdego obywatela zawieszającego flagę w dniu 1 maja z okazji Święta Pracy jest zdjęcie flagi na jeden dzień, by ponownie ją zawiesić w dniu święta Konstytucji 3 Maja. Święto flagi ustanowione 2 maja rozwiązuje ten problem. Dodatkowo także poprzez podkreślenie 2 maja jako święta narodowego, na znaczeniu zyska inne święto obchodzone tego samego dnia – Światowy Dnia Polonii. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy. Zgodnie z tradycją kultywowaną przez Polaków już od wielu lat, zwyczajem jest wzięcie urlopu właśnie dnia 2 maja ze względu na okres Majówki oraz dwóch innych świąt narodowych, podczas których obowiązują dni wolne od pracy.

Historia święta flagi

Święto flagi ma również swoją genezę historyczną. W dniu 2 maja 1945 roku, w czasie bitwy o Berlin, czyli jednej z decydujących bitew pod koniec II Wojny Światowej, polscy żołnierze w ramach triumfu wywiesili Polską, biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w centrum Berlina. Po zwycięskiej bitwie Polska flaga zawisła również na Reichstagu w Berlinie. Dodatkowo w czasach PRL, kiedy to komunistyczne władze zniosły Święto Konstytucji 3 maja, natychmiast po zakończeniu obchodów Święta Pracy wszyscy obywatele niezwłocznie musieli schować narodowe flagi. Dlatego Święto Flagi ma wielowymiarowe znaczenia dla historii Polaków.

Oferta ASPOL: Flagi i kotyliony

W jaki sposób Polacy obchodzą święto flagi?

Święto Flagi to dzień, w którym w całej Polsce organizowane są koncerty, pikniki oraz manifestacje, które w głównej mierze krążą w temacie Polskiej flagi narodowej. Od 2004 roku, kiedy święto Flagi zostało ustanowione, rozpoczęła się tradycja noszenia przez obywateli kokardy w barwach narodowych. Tradycja została zapoczątkowana przez prezydenta Polski, a obecnie coraz więcej osób w taki sposób celebruje to święto narodowe. Warto więc podkreślić ten dzień, wywieszając flagę Polski lub przypinając kokardę w barwach narodowych do klapy marynarki. Będzie to manifestacja naszego patriotyzmu, oddania ojczyźnie, a także okazanie wdzięczności przeszłym pokoleniom, które na przestrzeni wielu lat walczyły o suwerenność i niepodległość naszego kraju, a także jego barw narodowych.

Udostępnij ten post