rozeta narodowa

Rozety narodowe

Co to jest rozeta narodowa?

Rozeta narodowa jest to kolisty element dekoracyjny przypinany do odzieży. Często jej zamienną nazwą stosowaną jest kokarda narodowa. Warto podkreślić, że nie jest ona tym samym co kotylion. Rozeta składa się z białej i czerwonej wstążki. Poniższy artykuł stanowi opis wyglądu prawidłowo wykonanej narodowej rozetki, a także zawiera przybliżenie okoliczności, w których na ubraniach Polaków możemy zauważyć owe elementy. W ostatniej części tekstu zawarte zostały informacje dotyczące możliwości zakupu rozet lub samodzielnego ich wykonania.

Jak wygląda rozeta?

Rozeta narodowa, dzisiaj często nazywana też kokardą, jest kształtu kolistego, a swym wyglądem przypomina różę. Składa się ona  z czerwonej i białej wstążki. Zasada co do wielkości poszczególnych jej elementów jest taka, że średnica rozety powinna mieścić się w przedziale od 4 cm do 6 cm.  Bardzo ważną kwestią jest jednak to, jaki kolor jest w środku, a jaki na zewnątrz rozety.

Symbole Rzeczpospolitej, a także zasady ich prezentowania określone zostały w ustawie z 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Polski. Według tego dokumentu rozeta narodowa jest to miniatura polskiej flagi, która wywodzi się z herbu piastowskiego. Tam biały orzeł widnieje na czerwonej tarczy. Biel w polskiej fladze jest właśnie symbolem owego białego orła, a czerwień jest tłem. Dokładnie tak samo w rozecie narodowej biel symbolizuje orła i powinna być ona w środku, a czerwień, która symbolizuje kolor tarczy godła polskiego powinna być tłem.

Gdzie spotykamy rozety narodowe?

Rozety narodowe pojawiają się przypięte do ubrań Polaków na wielu uroczystościach narodowych. Jest to symbol patriotyzmu i pamięci o naszych rodakach, a także wyraz szacunku do ich walki i poświęcenia życia w obronie kraju. Od wielu lat symbol ten był przypinany do odzieży w ważnych momentach dla kraju. Nasi rodacy nosili je z dumą, a także manifestowali w ten sposób, że przynależą do narodu polskiego.

Od kiedy są używane?

Dnia 7 lutego 1831 roku Sejm w Polsce podjął uchwałę dotyczącą rozety narodowej. Wprowadził tym samym kokardy w kolorach biało – czerwonych. Był to pierwszy taki akt prawny, który w sposób formalny ustanowił biel i czerwień jako barwy narodowe naszego kraju, a także określił ich użytkowanie.  Owe rozety narodowe używane były  między innymi jako demonstracja patriotyczna przez polskich powstańców. Nasi rodacy przykładali ogromną wagę do symboli narodowych. Traktowali je z wielkim szacunkiem. Rozety narodowe były dla nich wyrazem utożsamiania się z ojczyzną w walce z wrogami. Był to element symbolizujący zjednoczenie się wszystkich Polaków walczących o wolną Rzeczpospolitą.

Gdzie można kupić rozety narodowe?

Rozety narodowe można znaleźć w naszym sklepie internetowym – https://okolicznosciowe.com.pl/?s=rozeta&post_type=product. Oferujemy starannie wykonane rozetki w przystępnej cenie. Ciekawym pomysłem szczególnie dla rodzin będzie samodzielne ich wykonanie. W tym celu można użyć papieru lub też biało – czerwonych wstążek.

Udostępnij ten post