flaga polski

Biało-czerwona flaga

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że ani odcienie, ani proporcje naszej flagi nie są przypadkowe. Zgodnie z oficjalnym rozporządzeniem od 31 stycznia 1980 roku naszą flagą jest prostokątny płat tkaniny o proporcjach 5:8. Górny pas jest biały, natomiast dolny czerwony, przy założeniu, że oba pasy są równych wymiarów. Dopuszcza się również wersję flagi państwowej z godłem umieszczonym na górnym, a więc białym pasie. Znormalizowano również wersję flagi Polski dedykowaną użyciu przez polską marynarkę wojenną (bandera wojenna) – jest to wersja flagi państwowej zakończona dwoma trójkątnymi językami.

Heraldyka tłumaczy barwy flagi państwowej na kilka sposobów. Pierwsza wersja mówi, ze biel i czerwień nawiązują ściśle do polskiego godła – białego orła na czerwonym tle. Droga wersja, tłumaczy bardziej kolorystykę godła państwowego, jednakże przyjmuje się, iż biel to symbol wody, srebra, zaś w kontekście duchowym czystości; naprzeciw stoi odważna i waleczna czerwień symbolizująca również ogień i walkę.

”A każda jak zorza szalona, biało-czerwona, biało-czerwona!”

Zarówno biel, jak i czerwień stanowią w istocie jedynie zwyczajowe nazewnictwo. Pomijając kwestię, że na przestrzeni lat dwa te kolory przeplatane były także granatem, to i same dwa najpopularniejsze kolory nie do końca są tym, na co wyglądają. Spójrz, chociażby na górny pas- biel. Ktoś mógłby pokusić się o stwierdzenie, że do czynienia mamy z czystą bielą, tymczasem, jak opisują to heraldycy, do czynienia mamy raczej z kolorem ”srebrnobiałym”, aniżeli ”śnieżnobiałym”. Ten pierwszy zyskał w oczach, gdy z został uznany za bardziej naturalny.

Popularna czerwień to nic innego jak odcień czerwieni określany karmazynem. Przez moment był to także cynober. Karmazyn kojarzony jest z polską szlachtą, która mogła pozwolić sobie na barwienie flagi drogą substancją – koszenilą. Aktualnie dopuszcza się odcienie opisane szczegółowo w załączniku nr 2 ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. z 2019 r. Poz. 1509).

Choć kwestie detaliczna, jaką jest odcień poszczególnego koloru bywa zmienną, o tyle w formie rozpoznawanej współcześnie flaga biało-czerwona znana jest oficjalnie od 1 sierpnia 1919 roku. Formowanie flagi państwowej rozpoczęło się w okresie bitwy pod Grunwaldem, a przynajmniej to wydarzenie uznaje się za pierwszy oficjalny występ naszej flagi.

Biało-czerwona flaga – symbol, który musisz posiadać

Wywieszanie flagi państwowej na maszcie, w oknie czy w jakiś inny (godny!) sposób jest wspaniałą tradycją, która kultywuje coraz więcej Polaków. Nasz sklep to miejsce, w którym nabyć można różne wersje flagi państwowej i podkreślić pamięć o świętach państwowych, takich jak Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 Maja. Jej obecność na szkolnych apelach czy w trakcie innych wydarzeń, w których solidaryzujemy się jako Polacy, również jest mile wdziana. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski oficjalnie obchodzimy 2 maja (jest to święto ustanowione w 2oo4 roku).

Wystrzegać się jednak należy podstawowego błędu, jakim jest wybór flagi. Nie każda forma jest oficjalna i nie każda z trzech oficjalnych flag dedykowana człowiekowi. Najbezpieczniej będzie, gdy wybór padnie na klasyczny biało-czerwony prostokąt lub wstęgę (gdzie kolor biały musi znaleźć się z lewej strony). Wersja z godłem zarezerwowana jest dla placówek dyplomatycznych czy lotnisk i lądowisk, zaś bandera zdecydowanie lepiej prezentować będzie się na okrętach, niż domostwie.

Udostępnij ten post